< návrat zpět

Diskuze


Téma: Sobotní závod v Kutné Hoře rss

Zaslal/a 7.9.2014 19:28

V sobotu jsem se po nějakém čase opět zúčastnila závodu v biketrialu a upřímně řečeno jsem byla trochu zklamaná. Lokalita Kutné Hory byla vybrána skvěle k čemuž přispělo i krásné počasí. Sekce byly připravené super, byly sjízdné a zároveň záludné a přitom nebylo ani nutné hnát jezdce do výšek při jejiž seskoku by lámali vidlice a rámy kol. Celkový dojem ale pokazila organizace závodu, která byla naprosto amatérská. Naprosto mě šokovalo obsazení rozhodčích v sekcích, které v žádném případě neodpovídalo pravidlům pořádání soutěže. Jejich amatérský přístup mnohdy poškodil jezdce a absence rozhodčích v některých sekcích komplikoval průběh závodu. To, aby ve 2 sekcích pískal jeden člověk je snad úplně nepřípustné.
Všichni jezdci věnují spoustu dřiny přípravě na závody a závodí často na hranicích svých psychických i fyzických sil a tak si myslím, že by od pořadatelů zasloužili řádné ocenění. Nemyslím tím dary v řádech tisíců, ale upomínku na závod a umístění. Jako že za pár let, když kouknou na svou poličku slávy jim připomenou místo a umístění v závodu tak, že pohár s označením "BMX" a medaile s "1" (pro všechny kdo se neumístil na 1.místě) a dokonce zbytky něčeho z minulých let (sklenice MS v Blansku) mi přijde jako výsměch jejich snažení.

Zkusme se nad tímto zamyslet "opravdu si myslíte, že tímto směrem by se měl český biketrial ubírat??"


icon #000123
Ahoj Jani a všichni ostatní,

díky moc za názor a s dovolením budu řešit pouze rozhodčí, abychom do budoucna mohli předejít podobné situaci, která nastala v posledních závodech.

1. Rád bych požádal všechny příznivce biketrialu, kteří objíždí většinu závodů, aby zvážili možnost se některých závodů účastnit jako rozhodčí. Noví rozhodčí nám téměř nepřibývají a proto může nastat situace podobná té na závodech v Kutné Hoře, když na poslední chvíli některým z rozhodčích nastane mimořádná situace a nemůžou přijet.

2. Tři mladí rozhodčí nebyli úplnými nováčky a nevyškolenými rozhodčími - účastnili se loňského MS v Blansku a všichni přesně na jejich sekci dostali školení. Budu ale velmi rád, pokud nám jezdci či doprovodi napíší chyby a poškození, kterých si všimli a které nastaly. Prosím co nejvíce konkrétně. To určitě může napomoci při školení a získávání nováčků do řad rozhodčích.

Díky předem všem za jejich přispění a názor 1 .
Martin
#000124
Velice se všem omlouvám za pohárky s jezdcem, to označení BMX nebylo v katalogu vůbec vidět, tedy sypu si popel na hlavu, to jsem opravdu neměla v úmyslu.Pohárek byl v katalogu vyobrazen hned vedle motorkáře ve stejné pozici, z čehož jsem usoudila, že je to trialista. Bohužel snaha byla taková, vybrat něco jiného, aby na té poličce nebyly pořád ty stejné poháry. Snaha se v některých končinách ale opravdu necení, proto jsem poučena do příště. :-) Na sklenicích z loňského MS nevidím také nic špatného, zvláště pokud je pro jezdce z kategorie HOBBY (kteří asi na MS nestartovali a tudíž asi sklenici většinou ještě nemají). Také v tom, že začínající prckové dostanou medaili s jedničkou (i když první nebyli) mi připadlo naprosto normální, proto se omlouvám pokud to někomu vadí. Bylo to v mé kompetenci, tak je chyba na mé straně. Nevím, jestli ale příště hodlám něco měnit. Měla jsem k dispozici málo propagačních materiálů a letáčků, proto v kabelkách byly použitelné, hmatatelné věci 1 (na rozdíl od závodů pořádaných někým jiným) Holt: darovanému oři na zuby nehleď 1 ŽE?
K tomu ostatnímu se snad ani nemá cenu nějak vyjadřovat. Vím jen, že jediní, kdo měl v závodě problém s časem (a měli pak penalizační bod) byli tři eliťáci, kteří ale rozhodně neměli problém s tím, že jim dvě sekce pískal jeden rozhodčí. Oni si závod prostě jen užívali a kochali se 1
Zkuste to někdy také tak! Třeba Vás pak napadne někoho také pochválit a ne jenom kritizovat 1
#000125
Omlouvám se,
ale můj příspěvek neměl znít jako ostrá kritika lidského snažení dělat něco pro lidi, ale spíše jako úvaha o tom zda se neposunujeme někam kam nechceme. Tak že ještě jednou promiňte....
#000126
Martine,

ve svem prispevku vyzyvas k uvedeni chyb ze strany rozhodcich v Kutne Hore. Nemel jsem puvodne v planu se k tomu vyjadrovat vice, nez jsem ucinil v reportu na nasich strankach, ale vis, ze jak se rozvine diskuze, rad se zapojim.

Nejprve obecne. V dubnu 2013 probehlo v Novem Veseli skoleni cinovniku k revizi sportovnich radu. Jako novinka do nich byly zavedeny odstavce 36.6., 36.7., 36.8 - tedy to, ze reditel je povinen zajistit licencovane rozhodci, pokud je nezajisti, muze doplnit dva "proskolene amatery" (omlouvam se za zkratku) a pokud se mu nepodari obsadit vsechny useky (navic s nejvyse dvema rozhodcimi z jednoho klubu), tak se sekce zrusi. Tyto zmeny jste - vy, jako komise a autori zmen - zduvodnovali vetsi objektivitou pri rozhodovani. V diskuzi vam nekolik lidi oponovalo, ze splnit v praxi vsechny tyto podminky soucasne bude velmi obtizne a ze ustup od dosavadni praxe, kdy poradajici klub pokryl cast kontrolnich useku "z vlastnich zdroju" napriklad byvalymi jezdci, rodici a podobne, prinese vice potizi nez uzitku. Zbytecne jsme si na sebe (gramaticky spravne: zbytecne jste na nas) upletli bic.

Na zacatku letosni sezony seznam licencovanych rozhodcich znacne proridl a obsazovani sekci rozhodcimi bylo "na hrane" - prvnim varovanim byl zavod v Oubenicich, kam neprijel Jarda Popelka a nebylo jej kym nahradit. Ted v Kutne Hore jsi se jako reditel souteze dostal do situace, kdy ti chybeli rozhodci na tri kontrolni useky - uprimne receno, nezavidim ti to ani trochu. Jen si rikam, s jakou bych se potazal treba ja, kdybych v roli reditele souteze takovouto prekerni situaci vyresil tak, jak jsi to udelal ty - tedy porusenim nekolika ustanoveni sportovnich radu. Bod 13.4.: "Na jeden usek musi byt nejmene jeden rozhodci". Bod 36.6.: "V zavode muze byt delegovan pouze jeden nelicencovany rohodci na KU 1 az 10". Bod 36.7.: "Pokud nebudou zajisteni rozhodci podle 36.6., pak se snizi pocet KU".

I ja si ale osobne myslim, ze rusit pripravene useky je pitomost - to jsme se vam prave pokouseli marne sdelit jiz pri te lonske diskuzi nad revizi sportovnich radu. Jenze pokud jste presto jako komise jednou tyto rady schvalili, nevypada vubec dobre, kdyz je takovymto zpusobem nedodrzite. Duveru to rozhodne neposiluje. S trochou skodolibosti priznavam, ze je dobre, ze ten Cerny Petr vysel prave na zavod poradany komisi - treba se poucite a priste budete zmeny pravidel predem konzultovat i s temi ostatnimi, kterych se tykaji, tedy temi, kteri zavody poradaji a jezdi.

Konkretni pripominky k rozhodcim v Kutne Hore: priste pri proskoleni prosim zduraznit, ze rozhodci hlasi 15 vterin do konce a poslednich 5 nahlas odpocitava (pripoustim, ze uz mozna slysim hur, ale zapipani stopek jsem slysel, odpocet ne a rozhodci byl pouhe dva metry ode mne). A take nevypada dobre, kdyz jezdec dojede a rozhodci se jej pta, kolik mel vlastne bodu. Jinak jsem se na malych sekcich prilis nepohyboval, takze nemohu posoudit a velke/male sekce bohuzel byvaji dva samostatne svety.

Kazdy rozhodci nekdy musi piskat poprve a naucit se to. Idealni jsou na to prave "domaci" zavody, kdy se rodice ucastni stavby sekce a pak si ji odpiskaji. Vysvetlime jim, kdo ma kudy jet a kde se jim to budou snazit jezdci odrbat a kde je proto potreba davat vetsi pozor. Behem zavodu se za nimi obcas nekdo (treba reditel) zastavi a zkontroluje, jestli se v tom moc neztraceji. Takto si vyzkousi jeden - dva zavody v sezone a pristi rok se treba zapoji vice. Myslim si, ze takto je mnohem vetsi sanci ziskat nove rozhodci a bylo to ku prospechu biketrialu vice, nez kdyz po nich budeme pozadovat nejprve licenci a pak je pustime do sekci. Ostatne, plati to nejen o rozhodcich, ale i o novych jezdcich.

Radek
icon #000127
Ahoj Radku,

díky moc za zapojení do diskuze. Velmi by mně překvapilo, kdyby ses nezapojil 1 Fakt ale díky.

Je dobře, že ten Černý Petr vyšel na komisi a ne na nikoho jiného. Já si stále myslím, že úprava řádů směrem k rozhodčím byla správná a podobná pravidla teď s Radimem maximálně prosazujeme do mezinárodních řádů a snad se nám ten boj podaří vyhrát. Samozřejmě změny jsou často provázeny bolestmi a to se ukázalo poprvé v malé míře v Ouběnicích a naplno v Kutné Hoře. Rozhodně to ale jako komise nechceme měnit a musíme se z toho ponaučit do příští sezóny. Nápady máme. Přece jenom závody v cizí lokalitě vypadají trochu jinak, než když je pořádáš doma. To jsme si letos opravdu vyzkoušeli.

Díky za konkrétní chyby rozhodčích, kterých sis všiml. Prosím i další, kteří si něčeho všimli, aby nám napsali.

Všem krásný večer a v Kyjově na viděnou 1
Martin

Podporují nás
Trial SectionČMFNewlineČerná horaPrefaUAMKSportLife