Úspěšné biketrialové mistrovství světa 2016 v Blansku

Úspěšné biketrialové mistrovství světa 2016 v Blansku

Právě před týdnem dojeli jezdci své poslední kontrolní úseky na 25.Mistrovství světa v biketrialu 2016 v Blansku a závěrečným ceremoniálem skončilo týdenní zápolení.

Právě 25.výročí mezinárodní biketrialové federace BIU kladlo na pořadatele jakousi odpovědnost, aby vše dopadlo dobře. Nyní je vše již za námi a nic se nedá vrátit. V tuto chvíli je ale jasné, že vše dopadlo na výbornou jak po sportovní, tak i po organizační stránce. V mediích vyšlo monoho článků, připraveny jsou pořady na ČT SPORT a SPORT 5, mnohé se napsalo či diskutovalo. Jedno je ale pro pořadatele to podstatné. Velké poděkování a chvála na organizaci a připravené závodní sekce od předních elitních jezdců, osobní poděkování od národních delegátů či vedoucích zemí jednotlivých výprav a to vše završeno velkým úspěchem českých jezdců na tomto Mistrovství světa, ukazuje na velmi klvaliní a vydařenou akci. Vždyť čtyři tituly Mistrů světa a mnoho medailí z jednotlivých závodních dnů hovoří za vše. Díky všem za jejich odvedenou práci a reprezentaci. Díky všem pořadatelům a činovníkům, kteří se podíleli na přípravách a průběhu celého Mistrovství světa.

Podívejme se na to nyní troch jinak, než jak se běžně píše. Od příjezdu prvních závodníků do porostoru závodiště přes registrace , závodní dny, slavnostní zakončení až do jejich odjezdu, trvala celá akce 9 dní. Po celou tuto dobu se museli organizátoři postarat o více jak 350 účástníků ubytovaných buď přímo na závodišti nebo v hotelích či penzionech. A postarali se vzkutku luxusně. Ve spolupráci s mětem Blanskem a partnery celého mistrovství mohli nejen závodníci , ale i všichni účastníci využít po celou dobu konání MS místní aquapark, městskou dopravu, wellness na Statku Samsara či bowlingu v areálu Zámecké Sýpky Blansko ať již pro relaxaci po závodech nebo jako využití volého času mezi závody.

Pro 117 jezdců z 12 zemí světa bylo na čtyři závodní dny celkem připraveno 36 kontrolních úseků. Třicet v lesním terému a šest na umělých překážkách v prostoru startu a cíle. Nutno podotknout, že než se první sekce po úvodním závodním dni v lese uklidily, vypadalo to zde dosti zajímavě. Pásky a natahané kontrolní úseky kam jen pohlédneš. Pro jezdce elitních kategorií, senior a junior to tedy znamenalo v prvním závodě absolovat 10 KÚ na dvě kola a v druhém sobotním závodě jiných 10 KÚ také na dvě kola. Přičteme -li k tomu vzdálenost, cca 1,5 km mezi sekcemi v lese a sekcí v prostoru startu, kterou museli jezdci projít  čtyřikrát v jednom závodě je to pořádná porce. Pro závodníka to pak znamenalo v průběhu dvou závodů nachozených okolo 12 km a průměrně 10 - 11 hodin strávených celkem při samotných závodech. Celkem bylo rozdáno 105 trofejí. Devadesát v kategoriích o Mistra světa, 6 v kategorii Major a 9 v katerorii Nation. Z tohoto celkového počtu hned 36 trofejí zůstává v České republice. Jezdci bojující v kategoriích o Mistra světa získali hned 29 trofejí, v kat.Major to byly 4 trofeje a 3 trofeje za národy.

Bez rozhodčích to oparvdu nejde. Nedílnou a důležitou součástí každých závodů či soutěží jsou právě rozhodčí. Dvacet rozhodčích dohlíželo na regulernost celého MS a správnost projetí jednotlivých kontrolních úseků jezdcem. Vezmeme-li, že každý rozhodčí v každé sekci u každého jezdce musí udělat v průměru 10 rozdodnutí, zda danou pasáž projel v souladu s pravidly, zda si šlápnul či se někde opřel nebo doktknul, udělali všichni rozhodčí za célé mistrovství přes 28 tis. rozhodnutí. Kdyby všichni rozhodčích dohromady udělali za celé MS 10 chybných rozhodnutí, byla by tato chybovost 0,035% . A to je chybovost, kterou by záviděli i majité některých firem jejichž provozy jsou řízené počítači nebo roboty. A nutno podotknout, že rozhodčí je také na závodišti 6 hodin denně a musí být téměř v nestálem střehu. Na rozdíl od robota je rozhodčí jen člověk, který může být v průběhu svého výkonu ovlivněn řadou okolností souvisejících se samotným závodem. Děkujeme moc všem rozhodčím za odvedenou práci  a pomoc při organizaci a zajištění zdárného průběhu celého Mistrovství světa 2016.

Zajímavostí Mistrovství světa byla kategorie MAJOR. Je to kategorie jezdců nad 35 let a na MS se jela poprvé. Do programu MS byla zařazena jako kat., kde se nejede o titul Mistra světa, ale o vítěze světového poháru. A také proto, aby i tito "sportovní veterání" ukázali, že biketrial je sport pro všechny. Nejdříve jsme byli jako organizátoři k této kategorii trochu skeptičtí, ale musím přiznat, že mne mile překvapila účast 7 jezdců ze 6 zemí. Nakonec velmi dobrý start a počin pro tuto kategorii. Velkým překvapením byl také start šedesátiletého prezidenta federace BIU pana Hiroshi Hirana právě v této kategorii. Přijel se slovy, že by rád ukázal lidem myšlenku a ducha biketrialu. I když jen jednu jedinou sekci zajel za 3 TB ( ostatní 5 TB ) odjel s pocitem spokojenosti, slovy chvály s průběhem MS a se slovy, že musí více trénovat, aby to bylo příště lepší.

"Magické číslo " 36 na závěr. V průběhu tohoto psaní a hraním si s čísly na mne neustále vykukovalo číslo 36. Tak tedy : bylo postaveno 36 sekcí. Za každé kole Mistrovství světa bylo rozdáno 36 trofejí a na závěr si česká reprezentace odnáší i 36 trofejí z celého Mistrovství světa.

Ještě jednou tedy děkujeme vše pořadatelům, pomocníkům a činovníkům za pomoc a organizaci, všem jezdcům české reprezentace za úsilí a předvedené výkony a vám všem dohromady za to, že jste pomohli udělat toto Mistrovství světa takové jaké bylo. KRÁSNÉ  a  ÚSPĚŠNÉ.

RK

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.

Podporují nás
Trial SectionČMFNewlineČerná horaPrefaUAMKSportLife